تابناک رومشگان ( RoomeshganTabnak)

آب، الفبای آبادانی

در زبان لری "كلما " به معنی محل زندگی " كل " یا پازن و " كره " یعنی درخت انجیر وحشی است و چون در دهانه ی این غار درخت انجیر وحشی قرار گرفته بدین نام مشهور گشته است، یعنی غاری كه محل زندگی كل وحشی بوده و درخت انجیری آن را فرا گرفته است. كشف غار و گنجینه ی فوق العاده گرانبهای آن داستانی شگفت انگیز است. بر اساس گفته بومیان منطقه یكی از اهالی كاوكالی كه به شكار علاقمند است، سال ها پیش جهت یافتن شكار به كوه مهله می رود و بر حسب تصادف به دره ای می رسد كه غار در دل صخره های آن قرار گرفته است.شكارچی یر روی صخره های مقابل غار به انتظار بز كوهی می نشیند كه شاهد ورودش به غار بوده و با دوربین شكاری از مقابل نظاره گر درب ورودی غار می شود. پس از مدتی مشاهده می كند كه "كل " كه دارای ریش بلندی است در جلو غار ظاهر شده و پس از نگاهی به دره و كوه های اطراف مجددا به داخل غار باز می گردد. شكارچی منتظر بازگشت كل می ماند و پس از چند دقیقه كل بر می گردد ود دوباره با حالت غرور نظاره گر جلگه كشكان می شود ، شكارچی این بار با دقت حیوان را نظاره گر شده و متوجه چسبیدن ریش های كل به هم می شود كه بیانگر وجود آب در داخل غار است( زیرا ریش كل در هنگام آب خوردن خیس شده و به هم می چسبد).

داستان را برای دو نفر از رفقایش بازگو می كند و سه نفری تصمیم می گیرند با استفاده از طناب و وسایل اولیه خود را به داخل غار برسانند و داخل آنرا بررسی نمایند. به هر حال در این كار موفق شده و داخل غار می شوند، پس از دیدن مناظر سحر آمیز داخل غار و ستون های مرمرین آن در پای یكی از ستونها كه نور چراغ آنرا روشن نموده است سكه ای قدیمی پیدا میكنند و در حالی كه تحت تاثیر شگفتی های درون غار قرار گرفته اند بدون اینكه چیز بیشتری بیابند، آنرا ترك می كنند.


چند ماهی كه می گذرد شكارجی كاشف غار سكه را به یكی از عتیقه فروشان شهر كوهدشت نشان می دهد. عتیقه فروش خریدار مابقی سكه ها می شود و به شكارچی می گوید كه اگر آنرا از داخل زمین بیرون آورده باشی باید تعداد زیادی باشد و هنگامی كه شكارچی اظهار می دارد كه فقط یك سكه را روی زمین پیدا نموده است، عتیقه فروش او را راهنمایی می كند كه سقف محلی كه سكه را پیدا نموده بشكافد و قطعا گنجینه ای را خواهد یافت. شكارچی به اتفاق دوستانش به غار بر می گردد و اولین گنجینه غار كلما كره كه شامل سكه های نقره ای و تعدادی مجسمه نقره ای از اشكال حیوانات و جام های نقره ای است را از سقف غار كشف می نماید.

گنجینه را تا مدتها مدفون می كنند و بالاخره در حادثه ای قضیه لو رفته و جریان به اداره میراث فرهنگی آن زمان لرستان منعكس می شود و غار كلما كره در آذر ماه سال 1368 مورد بازدید اكیپ كارشناسان میراث فرهنگی استان لرستان و جمعی از كوهنوردان كرمانشاه قرار می گیرد. پس از آن متاسفانه به علت عدم حفاظت كافی این گنجینه گرانبها مورد غارت و چپاول قرار گرفته و بسیاری از مجسمه های بی نظیر و فوق العاده ارزشمند آن به خارج از كشور منتقل می شوند. بسیاری در این راه جان باختند و بسیاری افراد از طریق قاچاق اشیای عتیقه كلما كره به ثروت های افسانه ای دست یافتند و دوستداران ایران زمین حسرت ها به دل بردند.

مجسمه های این غار عمدتا نقره ای و شامل اشكال حیوانات وحشی، تنگ های نقره ای با برجستگی های بسیار زیبا، ریتون و سكه های طلا ونقره می باشند كه بخشی از آنها در موزه فلك الافلاك شهر خرم آباد نگهداری می شوند. تا كنون راز و رمز این اشیای عتیقه در پرده ای از ابهام باقی مانده است. به گمانی ظروف نقره ای كه به اشكال مختلف از غار كلما كره بدست آمده است باید غنایمی باشد كه كاسیان یعنی ساكنین اصلی لرستان از یغماگران و سپاهیان آنتی گون باز پس گرفته اند. آنتی گون از سرداران اسكندر مقدونی بوده كه جهت دستیابی به همدان از كوههای لرستان عبور نموده است.

بر اساس مطالعات كمیته غارنوردی استان كرمانشاه، مساحت كلی فضاهای شناخته شده غار در حدود 4300 متر و طول فضاهای متصل به هم و شناخته شده مسیر فعلی آن در حدود 670 متر و ورودی آن دهانه ای طبیعی است كه در دل صخره و به سمت غرب دره باز می شود. قسمت ورودی غار دارای فضایی به طول تقریبی 20 متر و به عرض حدود 8 متر می باشد كه پس از طی كردن آن به چهار تالار نسبتا گسترده كه قطر دهلیزهای ارتباطی و پر پیچ و خم این تالارها و برخی ورودی های حفره ای آن نزدیك هشتاد سانتی متر است، دست خواهی یافت. ارتفاع تالارها و دهلیزهای غار بین 80 سانتی متر تا 15 متر در نوسان است. دهلیز اول كه دارای پیچ و خم نسبتا زیادی است و بیش از 30 متر طول دارد، در ابتدای آن ستونهای استلاگمیت و استلاكتیت به هم ریخته و شبیه بتكده ای است كه بتهای آن در هم شكسته شده است.

كف تالارها و دهلیزهای ارتباطی پر فراز و نشیب و ناهموار می باشد. در تالار اول آبچال كوچكی به شكل گشنیز وجود دارد كه سطح آب آن ثابت است و با برداشت آب مجددا آب زیر زمینی نفوذ كرده و در سطح ثابتی قرار می گیرد( در حقیقت ریش كل توسط این آب خیس شده بود) دهلیزی كوچك به طول تقریبی 4 متر و به ارتفاع 3 متر تالار اول را به تالارهای بعدی ارتباط می دهد. آویزهای شكوهمند و به اشكال مختلف و ستونهای رسوبی مرمری تالارها كه برخی از آنها كامل شده و تا ارتفاع 15 متری قد برافراشته و به چكیده های سقف غار متصل گشته اند، از جمله زیبایی های توصیف ناپذیر و طبیعی این مكان شگفت انگیز می باشند. قطر یكی از ستونهای تالار سوم حدود 4 متر می باشد.

گیرایی منظر حیرت آور این ستون های مرمری و تلالو سطوح آذین بسته شده جانبی غار و وجود آب كافی در آن، احتمالا در دوره هایی از تاریخ دل بستگی هایی را در انسان آن روزگار برانگیخته است به نوعی كه گروههای انسانی مختلفی در این غار زندگی كرده اند. علاوه بر اشیا كشف شده شواهدی همچون دیوار چینی های دست ساز با سنگ و گچ و كاه گل و قطعات پراكنده سفال در تالار اول و خمره های گذارده شده روی ستونهای دو تا سه متری استلاگمیت و قطعات سفالین شكسته در تالار دوم و سوم نشانه وجود زندگی در این غار سحر آمیز است.

.                                                                           روزبه میرزائی   

                                                                          خرداد ماه 1381

                      با ما همراه باشید و ما را به دیگران توصیه کنید

                            

 

 

+   یکشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۰۶   عارف رومیانی  |