تابناک شهرستان رومشکان

آب، الفبای آبادانی

گربه ای که در زمان ناصرالدین شاه صدر اعظم ایران شده بود!
تاریخ  - درخاطرات عین السلطنه، جلد اول، صفحه 870 آمده است:

ناصرالدین شاه یکی از شاهان شناخته شده سلسه قاجار است. او از طرفی طولانی ترین دوران فرمانروایی را در بین شاهان قاجار داشته است (حدود 50 سال) و از طرف دیگر، ایران در دوره وی یکی از بدترین ادوارش را از سر گذرانده است و با مصائبی گوناگونی رو به رو بوده است؛ نفوذ سیاست خارجی در کشور، نا امنی های مختلف، قحطی، بیماری های همه گیر و گسترده به دلیل شرایط نا مناسب بهداشتی، فقر بسیار شدید و باور نکردنی مردم و ... .

اما دلیل همه اینها چه بوده است؟ و آیا حکام قاجار در مسیر رفع این مشکلات تلاش می کردند یا دغدغه های مهم تری (!) داشتند؟ برای یافتن جواب هر دو سؤال به نوشته زیر که از یادداشت های روزانه عین السلطنه (یکی از درباریان قاجاری که خود از نزدیک شاهد قضایا بوده) نقل شده است توجه فرمایید:

«هفتم رجب المرجب 1313 ه.ق
... گربه [ناصرالدین شاه] به اندازه ای تقرب داشت که به تحریر راست نمی آید. مثلاً استدعای عفو واجب القتلی را می کردند و آن عریضه را به گردن گربه انداخته و به حضور روانه اش می کردند فوراً عفو و اغماض و ازدیاد مرسوم و مواجب و منصب جوابش بود.
اگر [توسط عریضه انداختن به گردن آن گربه، تقاضای] عزل حاکمی یا صاحب منصبی که از آن معتبرتر و بکارتری نبود می کردند فوراً معزول و مغضوب می شد.

گربه متصل مشغول صدارت و عزل و نصب بود و در حقیقت امور دولتی تماماً به توسط او می گذشت و نخورد نداشت.
هر وقت گربه ناخوش می شد حکما و اطبا حتی دکترهای فرنگی می آمدند و معالجات می کردند.
گربه در بستر نرمی مثل حریر خوابیده و جمعی متملقین از خانم و کنیز نگهبان های مخصوص آن پرستاری می کردند. چند سال به این منوال گذشت و همه کس متحیر و متعجب بود، اما احدی یارای سخن گفتن و دم زدن نداشت ...

تا آنکه در جاجرود گربه مریض شد. اطباء تجویز کردند هوای جاجرود سرد و مرطوب است باید گربه را به شهر برده لهذا کالسکه هشت اسبه حاضر کرده همین حکیم الممالک و همین دکتر تولوزان فرانسوی با دو نفر دیگر در کالسکه نشسته گربه را با طمطراق تمامی وارد سرای سلطنتی کرده به منزل مخصوصی بردند ... [گربه محبوب شاه] از این بلیه جان به در نبرد و بدرود زندگانی کرد.
[جسد گربه را] در پارچه ابریشمی پیچیده در باغ دفن کردند. تا ده روز کسی جرئت نکرد خبر فوت گربه را عرض کند. بعد به صرافت طبع دستگیر اعلیحضرت شده بود [که گربه محبوبش مرده است].

چند روز دیگر تمام اوقات همایونی به فکر و غم و غصه گذشت و ابداً در این چند روز کسی عرضی و عریضه نکرد. در ایام مرض گربه به قدر ده هزار تومان شاه و امین اقدس (ملکه عزیز شاه) و سایرین که به واسطه آن سودها و نفع ها برده بودند تصدق [یعنی صدقه برای سلامتی آن گربه!] دادند.»

/6262

+   شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۳۱   رومیانی  | 

بین الملل > آفریقا  - ایسنا نوشت:

یک روزنامه آمریکایی همسر قذافی را برنده ماراتن جمع آوری ثروت میان همسران روسای جمهور کشورهای عربی دانست. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، انقلاب‌های پی در پی کشورهای عربی نشان داد که همسران روسای جمهوری و مسئولان این کشورها از نقش همیشگی خود و حمایت از زنان وانجمن‌های خیریه خارج شده و به فعالیت‌های سیاسی درجهت منافع شخصی می‌پرداختند تا جاییکه اتهامات مختلفی به آنها وارد شده و برخی از آنها به فساد و گردآوری اموال متهم شدند. زنان مسئولان ارشد و روسای جمهوری این کشورهای عربی وارد مسابقه‌های گردآوری ثروت شدند که براساس گزارش‌های رسانه‌ها تاکنون صفیه قذافی، همسر دوم معمر قذافی در صدر قرار دارد.

وی در سال 1971 که به عنوان پرستار استخدام شده بود با قذافی ازدواج کرد وصاحب 6 فرزند شده است. روزنامه آمریکایی یواس ای تودی نوشت که ثروت صفیه قذافی 30 میلیارد دلار تخمین زده شده است. بدین ترتیب ثروت همسر قذافی از دارایی‌های لیلی طرابلسی، همسر زین العابدین بن علی رئیس جمهوری مخلوع تونس فراتر رفته است.

صفیه قذافی شرکت هواپیمایی البراق را به همراه 20 تن طلا تحت تملک خود دارد. دولت های انگلیس و فرانسه خواهان درج نام همسر قذافی در لیست سیاه شده‌اند. لیلی طرابلسی یکی از بانفوذترین هسمران روسای جمهور غرب به شمار می‌آید چرا که توانست با استفاده از نفوذ خود بر همسرش به نفع افراد خانواده‌اش اقداماتی انجام دهد. برخی لیبی طرابلسی و خانواده‌اش را به دلیل فعالیت‌هایشان "مافیا" می‌خواندند. در مصر نیز سوزان مبارک، همسر حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق این کشور نفوذ زیادی در مصر داشته است. البته او بیشتر به فعالیت‌های خیریه و حمایت از کودکان می‌پرداخت که این مساله باعث شده بود تا فعالیت‌های سیاسی‌اش پشت پرده باقی بماند. همسر حسنی مبارک نیز دارای حساب‌های شخصی و اموال زیادی بوده و برای انجام تحقیقات به مدت 15 روز بازداشت شد اما به قید وثیقه آزاد شد.

+   شنبه ۱۳۹۰/۰۲/۳۱   رومیانی  | 

مطالب قدیمی‌تر